Kancelaria Adwokacka adwokat Aleksandry Chołub świadczy pomoc prawną osobom fizycznym obejmującą reprezentację przed sądami w sprawach z zakresu prawa cywilnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa administracyjnego.
Adwokat Aleksandra Chołub specjalizuje się w sprawach zobowiązań z elementami prawa europejskiego, spadkowych (m.in. sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, sprawy o zachowek), sprawach rodzinnych (m.in. sprawy o rozwód, separację, alimenty, ustalenie kontaktów), sprawach funkcjonariuszy służb mundurowych.
Zakres usług obejmuje także obsługę prawną podmiotów gospodarczych oraz podmiotów instytucjonalnych reprezentację przed sądami i organami administracji publicznej, a także bieżące doradztwo prawne.
Wynagrodzenie adwokackie jest ustalane indywidualnie z klientem, z uwzględnieniem charakteru i stopnia skomplikowania sprawy.
- Szczegóły
-
Kategoria: Aktualności
Toruń, dnia 12 lipca 2022 roku
W Wyroku z dnia 22 czerwca 2022 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 598(16) § 1 w związku z art. 598(15) § 1 Kodeks postępowania cywilnego w zakresie, w jakim obejmują sytuacje, w których niewłaściwe wykonywanie lub niewykonywanie obowiązków związane jest z zachowaniem dziecka, niewywołanym przez osobę, pod której pieczą dziecko to się znajduje, s ą n i e z g o d n e z art. 48 ust. 1 zdanie drugie oraz art. 72 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
- Szczegóły
-
Kategoria: Aktualności
Toruń, dnia 1 lutego 2021 roku
Informacja o „funkcji produktu kosmetycznego”, która musi znajdować się na pojemniku i opakowaniu zewnętrznym takiego produktu, powinna w sposób jasny powiadamiać konsumenta o zastosowaniu i sposobie używania produktu, by zapewnić jego bezpieczne użycie bez szkody dla zdrowia. Informacje dotyczące szczególnych środków ostrożności przy stosowaniu produktu kosmetycznego, funkcji tego produktu oraz jego składników, nie mogą być zawarte w katalogu firmowym, do którego odsyła symbol umieszczony na opakowaniu zewnętrznym lub pojemniku tego produktu. (WYROK TRYBUNAŁU (trzecia izba) z dnia 17 grudnia 2020 r., C667/19).
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo wekslowe
Toruń, dnia 4 kwietnia 2019 roku
W sprawie z udziałem konsumenta sąd powinien z urzędu uwzględniać abuzywność klauzuli umownej wynikającej ze stosunku podstawowego (umowy pożyczki), zabezpieczonej przez wystawiony przez konsumenta weksel in blanco.
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo wekslowe
Toruń, dnia 27 marca 2019 roku
Powództwo podlega oddaleniu ze względu na skutecznie podniesiony zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z porozumieniem wekslowym, tj. na kwotę zabezpieczonego wekslem roszczenia, które w chwili wypełnienia weksla było już przedawnione, uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.
- Szczegóły
-
Kategoria: Emerytury i renty mundurowe
Toruń, dnia 16 maja 2023 roku
- Nie ma żadnych prawnych przesłanek, by ograniczyć uprawnienie funkcjonariuszy Policji do uzyskania pełnego, odpowiadającego wymogom konstytucyjnym ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w zależności od kryterium daty zwolnienia ze służby, o ile zwolnienie to nastąpiło po wejściu w życie zakwestionowanego przez Trybunał Konstytucyjny art.115a ustawy o Policji, czyli po dniu 19 października 2001 r.
- Na mocy art. 190 Konstytucji RP nie tylko sądy, ale także organy administracji publicznej, winny dokonywać wykładni art. 115 a ustawy o Policji w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (…) (Dz.U. z 2020 poz. 1610) zgodnie z Konstytucją RP.
- Szczegóły
-
Kategoria: Emerytury i renty mundurowe
Toruń, dnia 26 marca 2023 roku
Należy dokonać takiej wykładni art. 15c ust. 3 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (…), zgodnie z którą przepis te nie ma zastosowania do funkcjonariusza, który nie nabył emerytury z tytułu służby na rzecz totalitarnego państwa, a okres takiej służby jest jedynie okresem dodatkowym, nie wpływającym na nabycie prawa do świadczenia. (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 28 listopada 2022 r., sygn. akt III AUa 1064/21).
- Szczegóły
-
Kategoria: Emerytury i renty mundurowe
Toruń, dnia 14 listopada 2020 roku
Nie ma zatem żadnych prawnych przesłanek, by ograniczyć uprawnienie funkcjonariuszy Policji do uzyskania pełnego, odpowiadającego wymogom konstytucyjnym ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w zależności od kryterium daty zwolnienia ze służby, o ile zwolnienie to nastąpiło po wejściu w życie zakwestionowanego przez Trybunał Konstytucyjny art.115a ustawy o Policji, czyli po dniu 19 października 2001 r. – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w Wyroku z dnia 30 września 2020 r. (sygn. akt III SA/Kr 614/20).
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo rodzinne
Toruń, dnia 7 kwietnia 2020 roku
Prawo do osobistego kontaktu z małoletnim dzieckiem ustalone orzeczeniem sądu jest zachowane w okresie pandemii COVID-19. Wszystkie postanowienia sądów w tym zakresie obowiązują. W mocy pozostają zarówno postanowienia prawomocne, jak i nieprawomocne, lecz natychmiast wykonalne, wydane w trybie zabezpieczenia. Brak realizacji tych postanowień może prowadzić do wszczęcia odpowiedniego postępowania, a następnie nakazania zapłaty określonej sumy pieniężnej na podstawie przepisów art. 598(15) , art.598(16) i art. 598(22) kodeksu postępowania cywilnego. (Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 3 kwietnia 2020 r.).
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo rodzinne
Toruń, dnia 29 sierpnia 2019 roku
Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności. Domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka, albo ten, kto był dawcą komórki rozrodczej w przypadku dziecka urodzonego w wyniku dawstwa partnerskiego w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji (art. 84 i 85 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo spadkowe
Toruń, dnia 17 listopada 2020 roku
Zgodnie z art. 945 § 1 pkt 1 k.c. testament jest nieważny jeżeli został sporządzony w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Nieważny jest testament sporządzony przez spadkodawcę, który z powodu wieku i chorób osłabiających jego aktywność i siłę woli, nie jest w stanie przeciwstawić się naciskom i sugestiom osób trzecich, pod których opieką pozostaje (art. 945 § 1 pkt 1 k.c.).
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo spadkowe
Toruń, dnia 5 sierpnia 2019 roku
Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku po ojcu nie ma wpływu na dziedziczenie po dziadkach.
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 4 października 2021 roku
W postępowaniu o świadczenie emerytalno-rentowe dopuszczalne jest przeprowadzenie przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych dowodu z zeznań świadków na okoliczność zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jeżeli nie jest możliwe przedstawienie zaświadczenia zakładu pracy z powodu jego likwidacji lub zniszczenia dokumentów dotyczących zatrudnienia. Okres pracy w warunkach szczególnych można również ustalić w postępowaniu sądowym na podstawie akt osobowych pracownika (umowy o pracę, świadectwa pracy, angaży, innych dokumentów).
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 19 stycznia 2021 roku
Rekompensata oznacza odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej. Ustalenie rekompensaty następuje na wniosek ubezpieczonego o emeryturę. Rekompensata przyznawana jest w formie dodatku do kapitału początkowego, a w efekcie powiększa podstawę obliczenia emerytury.
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo umów
Toruń, dnia 21 stycznia 2021 roku
Prawo dożywocia związane nieodłącznie z osobą dożywotnika jest niezbywalne, nie podlega egzekucji i wygasa z chwilą śmierci uprawnionego, w związku z czym nie wchodzi do spadku (art. 922 § 2 k.c.).
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo umów
Toruń, dnia 21 marca 2018 roku
Wartość prawa najmu lokalu komunalnego, objętego podziałem majątku wspólnego, stanowi różnica między czynszem wolnym a czynszem regulowanym, z uwzględnieniem - w konkretnych okolicznościach sprawy - okresu prawdopodobnego trwania stosunku najmu.