Kancelaria Adwokacka adwokat Aleksandry Chołub świadczy pomoc prawną osobom fizycznym obejmującą reprezentację przed sądami w sprawach z zakresu prawa karnego, karno–skarbowego, prawa wykroczeń, prawa cywilnego, prawa pracy oraz szeroko rozumianego prawa administracyjnego.
Kancelaria specjalizuje się w sprawach spadkowych (m.in. sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, sprawy o zachowek), sprawach rodzinnych (m.in. sprawy o rozwód, separację, alimenty, ustalenie kontaktów) oraz prawa europejskiego.
Oferujemy obsługę prawną podmiotów gospodarczych oraz podmiotów instytucjonalnych, obejmującą reprezentację przed sądami i organami administracji publicznej, a także bieżące doradztwo prawne.
Reprezentacja przed sądami obejmuje właściwość sądów z siedzibą w miastach: Toruń, Grudziądz, Golub–Dobrzyń, Inowrocław i Bydgoszcz a także dzięki współpracy z innymi kancelariami – pomoc prawną na obszarze całego kraju.
Wynagrodzenie adwokackie jest ustalane indywidualnie z klientem, z uwzględnieniem charakteru i stopnia skomplikowania sprawy.
- Szczegóły
-
Kategoria: Aktualności
Toruń, dnia 8 października 2019 roku
Zgodnie z art. 117 § 1 k.p.c. strona zwolniona przez Sąd od kosztów sądowych w całości lub w części może domagać się ustanowienia adwokata z urzędu. Osoba fizyczna, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia adwokata, jeżeli złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata w sprawie uzna za potrzebny.
- Szczegóły
-
Kategoria: Aktualności
Toruń, dnia 20 września 2019 roku
Wycięcie drzewa ze wspólnej nieruchomości uznane zostało za wymagające zgody wszystkich współwłaścicieli.
- Szczegóły
-
Kategoria: Aktualności
Toruń, dnia 27 lipca 2019 roku
Istnienie choroby psychicznej lub innej wskazanej w art. 13 § 1 kodeksu cywilnego przyczyny nie jest przesłanką wystarczającą do orzeczenia ubezwłasnowolnienia całkowitego. Musi jej jeszcze towarzyszyć powiązana z tymi przyczynami niemożność kierowania swoim postępowaniem przez osobę fizyczną. Przez pojęcie "niemożność" rozumie się brak świadomego kontaktu z otoczeniem oraz brak możliwości intelektualnej oceny swojego zachowania i wywołanych w nim następstw. (Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 6 września 2017 r., sygn. akt I CSK 331/17).
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo wekslowe
Toruń, dnia 4 kwietnia 2019 roku
W sprawie z udziałem konsumenta sąd powinien z urzędu uwzględniać abuzywność klauzuli umownej wynikającej ze stosunku podstawowego (umowy pożyczki), zabezpieczonej przez wystawiony przez konsumenta weksel in blanco.
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo wekslowe
Toruń, dnia 27 marca 2019 roku
Powództwo podlega oddaleniu ze względu na skutecznie podniesiony zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z porozumieniem wekslowym, tj. na kwotę zabezpieczonego wekslem roszczenia, które w chwili wypełnienia weksla było już przedawnione, uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo wekslowe
Toruń, dnia 19 marca 2019 roku
Sąd Rejonowy w Kaliszu umorzył postępowania w sprawie o zapłatę z weksla wobec cofnięcia powództwa przez powoda. Pozwanym był spadkobierca poręczyciela wekslowego. Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku (art. 203 k.p.c.).
- Szczegóły
-
Kategoria: Emerytury i renty mundurowe
Toruń, dnia 18 listopada 2019 roku
Sąd Okręgowy w Toruniu nie wskazał, aby miał jakiekolwiek wątpliwości natury konstytucyjnej odnośnie przepisów prawa materialnego, które miałyby w niniejszej sprawie zastosowanie. Zaś wątpliwości jakie ma inny sąd (zadający pytanie Trybunałowi) nie jest wystarczającą przesłanką do zawieszenia postępowania. (Postanowienie z dnia 22 października 2019 r. Sądu Apelacyjnego w Gdańsku uchylające Postanowienie Sądu Okręgowego w Toruniu o zawieszeniu postępowania (sygn. akt III AUz 311/19).
- Szczegóły
-
Kategoria: Emerytury i renty mundurowe
Toruń, dnia 14 listopada 2019 roku
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie Wyrokiem z dnia 16 września 2019 r. uchylił decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 stycznia 2019 r. w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów art. 15c, art. 22a, 24a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (tzw. ustawa zaopatrzeniowa).
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo rodzinne
Toruń, dnia 29 sierpnia 2019 roku
Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności. Domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka, albo ten, kto był dawcą komórki rozrodczej w przypadku dziecka urodzonego w wyniku dawstwa partnerskiego w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji (art. 84 i 85 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo rodzinne
Toruń, dnia 27 maja 2019 roku
W wyroku orzekającym rozwód bez winy małżonków, sąd może orzec obowiązek dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego małżonka oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym drugiego małżonka (alimenty). Obowiązek ten wygasa w razie zawarcia przez uprawnionego małżonka nowego małżeństwa, ale także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo spadkowe
Toruń, dnia 5 sierpnia 2019 roku
Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku po ojcu nie ma wpływu na dziedziczenie po dziadkach.
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo spadkowe
Toruń, dnia 17 czerwca 2019 roku
Przyczyna wydziedziczenia nie tylko ma być wskazana w testamencie w sposób jednoznaczny, ale też musi istnieć w rzeczywistości.
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 25 marca 2019 roku
Usprawiedliwione przyczynami obiektywnymi przerwy w wykonywaniu działalności gospodarczej takie jak choroba, opieka nad dzieckiem w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, nie jest równoznaczne z zaprzestaniem prowadzenia tej działalności gospodarczej i nie skutkuje ustaniem tytułu do ubezpieczenia społecznego, uznał Sąd Apelacyjny w Gdańsku w Wyroku z dnia 30 stycznia 2019 r. (sygn. akt III AUa 806/18)
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 30 stycznia 2019 roku
Przepis art. 177 kodeksu pracy statuuje szczególną ochronę trwałości stosunku pracy kobiet w ciąży lub w czasie urlopu macierzyńskiego poprzez zakaz wypowiadania umów o pracę oraz ich rozwiązywania bez wypowiedzenia, a także co wynika z § 3 automatyczne wydłużenie umowy terminowej do dnia porodu.
- Szczegóły
-
Kategoria: Prawo umów
Toruń, dnia 21 listopada 2017 roku
Na podstawie art. 691 § 1 kodeksu cywilnego nie można wstąpić w stosunek najmu lokalu socjalnego, o którym mowa w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (jedn. tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.).